2018 Türkiye Uyuşturucu Raporu Yayımlandı

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 2018 Türkiye Uyuşturucu Raporu yayımlandı.

Uyuşturucu ile mücadele; arzıyla mücadele, önleme/eğitim ve tedavi/rehabilitasyon başlıklarında etkin bir şekilde eş zamanlı mücadeleyi gerektiren bir konudur.

Bu kapsamda yürütülen çalışmaların başarıya ulaşmasında tüm kurum/kuruluşların ortak hareket etmesi zorunludur. Ayrıca uyuşturucu ile mücadelede karşılaşılan sorunların çözümü için alınacak tedbirler kadar toplumsal bilincin oluşturulması ve farkındalığın arttırılması da büyük önem taşımaktadır.

Sürekli gelişen ve değişen teknoloji, suçların çeşitliliği ile birlikte işleniş yöntemlerini de değiştirmektedir. Arz ile mücadelede gelişen-değişen teknoloji ve yöntemleri kullanan kolluk kuvvetleri de artık sadece yerel suç odakları ile mücadele etmemektedir.

Rapor içinde yapılan değerlendirmeler sadece kolluk yakalamalarına dayanmaktadır. Dolayısıyla bu veriler üzerinden uyuşturucu bağımlılığının arttığını veya azaldığını söyleyebilmek mümkün olmayacaktır. Sunulan veriler kolluk çalışma performansı konusunda bir fikir verebilir.

Küreselleşme ve teknoloji sayesinde artık küçük bir köy olan dünyamızda suç odakları da daha organize ve çok uluslu bir nitelik göstermektedir. Bu nedenle uyuşturucu ile mücadele sadece ulusal bir sorun olmaktan çıkarak uluslarası bir boyut kazanmaktadır.

Böyle bir anlayışın ürünü olarak, ilgili kurumlarımızın katkıları ile 2017 verileri kullanılarak hazırlanan 2018 Türkiye Uyuşturucu Raporu, uyuşturucu ile mücadelenin tüm başlıklarında gerçekleştirilen çalışmaları ortaya koymaktadır.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.