Madde bağımlılığı insanlığı tehdit eden küresel bir sorundur. Bu sorun ne yazık ki acı yüzünü de her geçen gün  artar şekilde ülkemizde göstermeye başladı. Gün geçmiyor ki yurdumuzun farklı bir köşesinden acı bir haber almayalım… Başımızda büyük bir bela var; Sokaklarımız, ailelerimiz, sağlığımız, güvenliğimiz ve geleceğimiz  tehdit altında.

Tehlike çanları hepimiz için çalıyor. Tehdit uzaklarda değil yanı başımızda; kapımızda. Bu sorun sadece bağımlı hale gelen insanımız ya da yakınlarının değil ülkemizin sorunudur. Beklemeye tahammül edilecek, ertelenip, ötelenebilecek bir sorun da değildir. Sosyal, psikolojik, ekonomik hatta milli güvenlik boyutuyla acilen kolları  sıvayıp çözüm aramamız elzemdir. Huzurlu aile, mutlu toplum ve güçlü bir ülke olmanın yolu sağlıklı nesillerden geçiyor. Bunun için madde bağımlılığına neşteri vurup bu yaraya derman olmalıyız.

Madde bağımlığıyla mücadeleyi insani ve milli bir görevdir. Geleceği emanet edeceğimiz gençlerin vebali hepimizin üzerinde. Hiçbirimizin sorumluluktan kaçma lüksümüz yok. İşte bizlerinde  bu duygu ve düşüncelerle farklı meslek gruplarında çalışan arkadaşlarımızla birlikte Uluslararası Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği (UMUDDER)’i kurduk.  İstedik ki bizim de çorbada bir tuzumuz olsun. Ülkemizin geleceği adına bizler de elimizi taşın altına koyalım.

Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği ve hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir gerçek var ki  bu sorun maneviyatımızı insani değerleri erozyona uğratmakta, geleceğimizi tehdit etmektedir. Bizlere düşen yine  Cumhurbaşkanımızın dediği şekilde “toplumsal seferberlik” ruhuyla topyekûn mücadeledir.

UMUDDER, adından da anlaşılacağı gibi uluslararası misyonu olan bir dernek. Ulusal ve uluslararası çerçevede madde bağımlılığına karşı etkili, kalıcı ve sürdürülebilir bir mücadele anlayışıyla yola çıktık. Madde bağımlılığı sorununu bütün boyutlarıyla mücadele kapsamımız içine alırken çözüme katkı sunacağı inancıyla ülke geneli hatta yurt dışında etkin bir aktivite, güçlü bir yapılanma hedefiyle başlangıcı yapıyoruz.

Madde Bağımlılığı ile çok boyutlu ve uzun soluklu mücadele ile baş edilebilir. İşimizin hiç de kolay olmadığının farkındayız. Her şeyden önce bu mücadeleye gönül vermek Devlet kurumlarıyla, sivil toplum örgütleriyle, sorun ve çözümün parçası olan taraflarla iletişim halinde bulunmak gerekiyor.  Bizler bütün bu zorlukların bilinciyle gönüllüler olarak yola koyuluyoruz.  Yapacağımız her çalışmanın, akıtacağımız her terin insanlığın ve ülkemizin geleceği için olduğu gerçeğini bilmek bize yetiyor. Bizler ilk adımı atıyoruz ve bu mücadele bizlere destek olacak yol arkadaşları bekliyoruz. Unutmayalım ki maraton bile bir adımla başlar. Bu mücadele  de başarıyı ancak topyekûn seferberlik ruhuyla sağlayabiliriz.

 

Halit ERYİĞİT
Dernek Başkanı