Erdoğan: Bu iletten gençlerimizi kurtaralım

Madde Bağımlılığıyla mücadelede en kararlı isimlerin başında şüphesiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Özellikle gençlerin risk altında olduğunu hatırlatan, sürekli uyarılarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, madde bağımlılığıyla mücadeleye tam destek verirken toplumun bütün kesimlerini “topyekün mücadele’ye davet ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “illet” olarak nitelendiği uyuşturucu maddeler karşısında  Yeşilay’ın evsahipliğinde düzenlenen toplantıda toplumsal seferberlik çağrısı yapmıştı.

Türkiye Yeşilayı’nın düzenlediği  ve Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Avrupa Birliği Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), Avrupa Konseyi Pompidou Grubu gibi uluslararası seviyede 20’den fazla teşkilatı bir araya geldiği ““Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu” nda Cumhurbaşkanı Erdoğan şu mesajları vermişti:

– Türkiye’de nüfusun yüzde 2.7’si kullanıyor

– Uyuşturucu, insanlığı özellikle de gençleri ve çocukları ciddi manada tehdit ediyor.

– Dünyada 180 milyon insan uyuşturucu kullanıyor.  Bunların 75 milyonu bağımlı. Her yıl yaklaşık 2 trilyon dolarlık maddi kayıp yaşanıyor.

– Türkiye’de nüfusun yüzde 2.7’si yasadışı madde kullaniyor.  Bu oran dünya ortalamasının çok altında fakat ülkemizde de hızlı bir artış var. İnşallah çıkardığımız yeni yasalarla bu oranı daha da aşağıya çekeceğiz.

– Bu mesele her zaman gündemimizde olacak

– Son yüzyıl içinde dünya büyük bir değişim yaşadı ve bu devam ediyor.

– Maddenin manevi değerleri boğmaya başladığını görüyoruz. Ahlak ve hoşgörü gibi kavramlar maddiyat karşısında büyük bir erozyona uğruyor.

– Bir avuç petrol,  elmas, ve altın için çocukların katledilmesi artık normal görülmeye başlandı. Manevi değerler yok olmaya başladı.

– Başta Yeşilay olmak üzere bütün sivil toplum kuruluşları ve özellikle de medyadan rica ediyorum:Bu illetten gençliğimizi kurtaralım.

– Yeşilay’dan uluslararası örgütlenme müjdesini almaktan memnun oldum. Polis, asker bu meseleyle mücadele ediyor fakat evlerde bu mücadele yoksa bu işte başarılı olamayız. Benim çocuğum asla kullanmaz demeyin.

– Okullarda bu olayın eğitimine önem vereceğiz.