Uyuma projesi uyuşturucuyla mücadele

Uyuşturucuyla mücadelede “Uyuma Projesi”

Uyuma Projesi Nedir?

Uyuşturucu madde kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gençlerimiz olmak üzere toplumumuz açısından büyük tehlike arz etmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadelede kolluğun suç ile mücadelesi kadar, toplumumuzun bu konuda bilinçlendirilmesi de kaçınılmazdır.
Başta gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tamamen yerli ve milli bir yazılımla gerçekleştirdiği, akıllı telefonlardan Google Play Store ve Apple sanal mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebilen UYUMA Uygulaması aktif hale getirildi.
Projenin Amacı
UYUMA projesi, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hazırlandı. Bu proje ile uyuşturucu suçlarına daha seri müdahale imkânı sağlanması hedeflenmiştir.
Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının görünmesi ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır.

Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaktır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır. Suçla mücadelede vatandaşlarımız desteği ile bizlere büyük güç vermektedir.

İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen “Uyuma” uygulamasına düşen ihbar polisi harekete geçirdi. İstanbul’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda 9 şüpheli gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı, uyuşturucu ile mücadele kapsamında 2018 yılında önemli bir projeye adım atmıştı. Telefona ücretsiz indirilen “Uyuma” adlı aplikasyon sayesinde, artık uyuşturucu tacirlerine daha hızlı müdahale ediliyor. “Uyuma” uygulaması, kişisel bilgiler sisteme kaydedildikten sonra kullanılmaya başlıyor. Uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen kişi, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunuyor. Yapılan ihbar, anında emniyetin haber merkezine düşüyor. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbara, bölgeye en yakın polis ekibi sevk ediliyor.

Polis memuru Okan İlhan, “Genelde sokak satıcısı olarak tabir ettiğimiz kişiler olduğu zaman vatandaşlar bu yönde genelde ihbarlarda bulunuyorlar. Eğer yüksek miktarda uyuşturucu olduğunu düşünüyorlar veya bunun satıcı olduğunu düşünüyorlar ise konu ilçe haber merkezi tarafından mutlaka narkotik şubeye intikal ettiriliyor” dedi.

Komiser Mithat Can Taşkesen ise “Vatandaşlarımız kesinlikle rahat olsun. İhbarı veren kişinin bilgisi, bizim tarafımızdan üçüncü kişilere paylaşılmaz” diye konuştu.

İşte bu uygulama sayesinde sokak satıcılarının bulunduğu 16 adres tespit edildi. İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan 4 ilçesine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 9 şüpheli gözaltına alındı. Çeşitli türlerde uyuşturucu madde ele geçirildi.